DZĪVOJAMAIS NAMS FUTURIS

 
Nominācija – „Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2013”
Daudzdzīvokļu ēka, Antonijas iela 16A, Rīga. Autori –arhitekti A. Kronbergs, J. Biķis, I. Kalvelis, arhitekts tehniķis K. Šults, projektēšanas birojs ARHIS. Konstruktori – V. Celmiņš, A. Samarins, S. Haidersbach, inženieri – T. Papinigis, S. Tilingaite, P. Hansson, A. Šišovs, V. Kalmikovs, A. Mihailovs, O. Ulmanis. Ar mūsdienīgo un energoefektīvo septiņu stāvu dzīvojamo namu FUTURIS noslēdzies Dzirnavu, Antonijas un Zaļās ielas jūgendstila kvartāla renovācijas posms.
 
Jaunbūve
Ēkas kopējā platība – 7318,3 m2, apkurināmā – 6102,9 m2
Stāvu skaits – septiņi virs zemes, divi pazemē autostāvvietai
Dzīvokļu skaits – 60
Ēkas lietotāju skaits – ap 135 cilvēkiem
Ekspluatācijā nodota 2012. gada 30. maijā
 
Novietne
Nams bija jāiekļauj samērā ciešā esošajā apbūvē, taču no ierobežojumiem izdevies radīt efektu, veidojot to ar šauru Antonijas ielas fasādes daļu un paslēpjot pagalma daļā plašu fasādi un ieeju ēkā.
 
Konstrukcija
Ēka balstās uz 30 m dziļumā iedzītiem dzelzsbetona pāļiem, tās kontūra ir lauzīta, izvirzot ēkas fasādes dažādos līmeņos un tā nodrošinot maksimālo dienas gaismas daudzumu dzīvokļos no rīta līdz vakaram. Pirmā stāva dzīvokļiem pieejama neliela zaļā zona, vidējo stāvu dzīvokļiem – balkoni, augstāko stāvu dzīvokļiem – plašas terases. Balkoni stiprināti pie sienas ar stiprinājumiem, kas novērš aukstuma tiltu veidošanos. Ēka aprīkota par energoefektīviem liftiem.
 
Būvmateriāli
Konstrukcijām izmantoti keramzītbetona bloki un dzelzsbetons. Priekšroka dota Latvijā ražotiem būvmateriāliem, saīsinot piegādes ceļu un piesārņojumu. Siltināšanai izmantota akmensvate, stiprināšanai – inovatīvi energoefektīvi dībeļi, plēves, kas sargā siltinājumu no mitruma. Izvēloties fasādes toni, uzmanība pievērsta saules atstarošanās koeficientam, lai samazinātu fasādes uzkaršanu. Jumts segts ar cinkotu skārdu. Logi izgatavoti ar koka profiliem, kuros iestrādātas svaigā gaisa pieplūdes restes, tiem ir trīs stiklu paketes, starp stikliem energoefektīvi stikla plakņu atdalītāji. Siltajā jumta daļā iebūvēti jumta logi, kuru ārējo žalūziju vadību nodrošina saules baterijas. Ūdensapgādes maģistrāles izbūvētas no nerūsējoša tērauda caurulēm.
 
Mikroklimats
Logu rāmjos iestrādātie ventilācijas vārsti ļauj nodrošināt optimālu svaiga gaisa daudzumu telpās. Dzīvokļos uzstādīti mehāniskie ventilatori vannas istabās, nosūcēji virtuvēs, sienu pīrāgā izmantota skaņu izolējoša minerālvate, kas veido arī optimālu mikroklimatu telpās.
 
Ēkas energoefektivitātes stāvoklis 2012./2013. gada apkures sezonā – 55,52 kWh/m2. Koriģētais siltumenerģijas patēriņš apkurei – 42,58 kWh/m2, karstajam ūdenim – 12,93 kWh/m2. Centralizēti piegādātā siltumapgāde pielāgota ārgaisa temperatūras svārstībām, ir individuālie termoregulatori un siltuma patēriņa skaitītāji. Katrs sildķermenis pieslēgts tieši no kolektora.
 
Ekspluatācija
Uzstādīta santehnika ar termoregulatoriem un efektīviem ūdens ekonomijas režīmiem, individuālo ūdens patēriņa skaitītāju mērījumi nolasāmi attālināti. Vidējais ūdens patēriņš mēnesī kalendārā gada laikā – 230 m3/h. Tiek šķiroti atkritumi – stikls un papīrs.